Rezerwacja

Krynica Morska - historia naszego miasta

Krynica Morska (do 1958 Łysica, niem. Kahlberg) – miasto i gmina w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim na Mierzei Wiślanej między Bałtykiem a Zalewem Wiślanym przy drodze wojewódzkiej DW501. Miejscowość turystyczna oraz kąpielisko morskie z portem rybacko-jachtowym. Liczne pola biwakowe, kempingi, ośrodki wczasowe oraz 2 hotele. W sezonie połączenie statkami żeglugi przybrzeżnej z Tolkmickiem, Elblągiem i Fromborkiem. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa elbląskiego. W skład gminy miejskiej Krynica Morska wchodzą również miejscowości Przebrno i Piaski. Według danych z 31 grudnia 2006, miasto posiadało 1390 mieszkańców. Krynica Morska ma obszar 102,04 km², w tym: użytki rolne: 1% użytki leśne: 16% Miasto stanowi 15,63% powierzchni powiatu. Średni dochód na mieszkańca wynosił 5375,25 zł. Jest to najbogatsza gmina miejska w Polsce. Po raz pierwszy wzmiankowana w XV wieku jako Kahlberg. Od 1466 należała do Gdańska, po 1842 przeszła na własność Elbląga. W tym czasie uruchomiono połączenia morskie z Elblągiem i Królewcem. Znacznie rozbudowana po II wojnie światowej. Od 1945 roku należy do Polski – nosiła nazwę Łysica. W 1958 roku zmieniono ją na Krynicę Morską. Do końca 1972 roku Krynica Morska należała do powiatu elbląskiego. W 1975 roku włączona do województwa elbląskiego, 1999 do województwa pomorskiego. W 1991 przyznano jej prawa miejskie. Nazwy miasta Łeb – pierwotna nazwa słowiańska W języku niem. Kahlenberge, Kaleberg, Kahlberg (Liep) w okresie przynależności do Gdańska oraz Prus – forma w nawiasie "Liep" nawiązuje do nazwy Łeb. W latach 1945–1958 kolejno Łysa Góra i Łysica – nazwy stanowiące kalkę ostatniej nazwy niemieckiej. Krynica Morska – aktualna nazwa miasta odwołująca się do wyrazu ukraińskiego i regionalizmu południowopolskiego jest nazwą niefortunną i całkowicie obcą z punktu widzenia mowy rdzennych mieszkańców Pomorza.

Lokalne ciekawostki :Krynica Morska jest najmniejszą gminą w Polsce pod względem liczby mieszkańców.

Atrakcje - cmentarz żołnierzy radzieckich, port rybacki, kościół z 1938, latarnia morska, jedyna w Polsce ulica Teleexpressu oraz Wielbłądzi Garb – najwyższa wydma na Mierzei Wiślanej zawiera ukryte źródła solankowe.

    • Wielkanoc 2021
    • Wakacje w Hotelu Kahlberg
    • Majówka 2021
    • Długi weekend czerwcowy

Ta strona używa ciasteczek (Cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami swojej przeglądarki.
Tak, rozumiem.